ابجاره

جک سوسماری چیست؟

وبلاگ

۲۶ خرداد ۱۴۰۱ 199 بازدید
ابجاره

جک سوسماری چیست؟

 

 

جک ها ابزارآلاتی هیدرولیکی جهت بالا بردن خودرو و جدا کردن آن از سطح زمین هستند.

هیدرو یک واژه یونانی بوده و کلمه هیدرولیک از آن نشأت گرفته است و معنی آن جریان حرکت در مایعات است. منظور از هیدرولیک، همان هیدرولیک روغنی است و حوزه کاربرد هیدرولیک روغنی استفاده از انرژی استاتیکی و دینامیکی آن در مهندسی کنترل برای انتقال و تولید نیرو و انتقال سیگنال‌ها است.

 تفاوت اصلی جک سوسماری و جک روغنی چیست؟
علاوه بر اینکه جک های سوسماری تحمل وزن بیشتری دارند، جک های روغنی توانایی بلند کردن یک طرف یا یک سمت از خودرو را دارند در حالی که جک سوسماری می تواند کل خودرو را از سطح زمین بلند کند.

 جک های سوسماری به چند دسته تقسیم می‌شوند؟
جک های سوسماری در سه نوع مختلف کورسی، پایه بلند و بادی تولید می‌شوند.

 پرکاربردترین جک سوسماری در تعمیرگاه ها و اتو سرویس‌های تعویض روغنی چیست؟
جک سوسماری پایه بلند. این نوع جک به واسطه داشتن طول بلند قابلیت بلند کردن دو چرخ را با تنظیم نقطه تعادل داشته و در ظرفیت‌های ۳ تا ۵ تن تولید و به بازار عرضه می‌شود.

ابزارهای هیدرولیکی زیر شاخه های متنوعی دارند که جک‌‌ها از مهم‌ترین زیر شاخه های این دسته از ابزارآلات محسوب می‌شوند.

جک ها خود به انواع مختلفی از جمله جک های روغنی، جک های برقی، جک های سوسماری و… تقسیم می‌شوند که ما در ادامه این مطلب تنها به توضیح نوع عملکرد و کاربردهای جک سوسماری خواهیم پرداخت.

جک سوسماری و کاربردهای آن

جک سوسماری یکی از انواع جک های خودرو برای بلند کردن ماشین و هر نوع وسیله نقلیه دیگر از سطح زمین است که برای جا به جایی آسان تر به چند چرخ مجهز شده است.

تفاوت اصلی این نوع جک و جک روغنی در یک مورد خلاصه می‌شود:

جک های روغنی توانایی بلند کردن یک طرف یا یک سمت از خودرو را دارند در حالی که جک سوسماری می تواند کل خودرو را از زمین بلند کند .

جک های سوسماری عموماً برای تعمیر و تعویض چرخ خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرند. این محصول توانایی بلند کردن هر نوع خودرویی را داشته و حتی با اتصال یک زنجیر به آن می‌توان به عنوان وینچ یا بالابر از این دستگاه استفاده کرد .

اما حالا این سوال پیش می‌آید که جک‌های دیگر نیز برای تعویض لاستیک ساخته شده‌اند پس چرا بهتر است در مکانیکی ها و فعالیت هایی در ابعاد بزرگتر از جک های سوسماری استفاده کنیم؟

در پاسخ به این سوال می‎توان گفت:

  • ظرفیت جک های دیگر محدود است، این در حالی است که جک های سوسماری قادر به تحمل وزن‌های سنگین و سنگین تر از قدرت تحمل جک های دیگر هستند.
  • جک سوسماری می‌تواند در هر قسمتی از خودرو قرار بگیرد و به علاوه این محصول از بهترین جک ها برای خودروهای ۴WD  است.
  • جک های دیگر، خودرو را تا فاصله کمی از زمین بلند می‌کنند، درحالی که جک های سوسماری می‌توانند خودرو را تا فاصله ۱ متری نیز از سطح زمین بلند کنند.

بنا بر این جک سوسماری غالبا در تعمیرگاه‌ها و مکانیکی ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در تعمیرگاه ها از این نوع جک علاوه بر تعمیر ماشین برای بیرون آوردن خودرو از چاله نیز استفاده می‌کنند. به علاوه جک های سوسماری مجهز به سیستم ایمنی هستند به این معنی که هر زمان جک در حداقل و حداکثر ارتفاع قرار بگیرد، کاربر در حالت ایمنی قرار داشته و جک متوقف می شود یا زمانی که باری بیش از ظرفیت جک به آن اعمال شود جک خود به خود متوقف می‌شود. در واقع در هر حالتی اگر جک از حالت عادی خارج شود سیستم ایمنی به صورت خودکار عمل می‌کند و جک را متوقف می‌سازد.

انواع جک سوسماری

جک های سوسماری در ظرفیت های مختلف و با ارتفاع های گوناگون تولید می‌شوند. عموماً این ابزار با توجه به ظرفیت دسته بندی و نامگذاری می‌شود (برای مثال جک سوسماری ۲ تُن یا ۳ تُن)

در واقع به طور کلی انواع جک های سوسماری عبارتند از:

جک سوسماری کورسی

این نوع جک طول کمی داشته و ارتفاع آن در حالت خوابیده حدوداً ۷ سانتی متر است و برای کار بر روی خودروهایی که اسپرت بوده و یا ارتفاع خودرو را پایین آورده اند مناسب می‌باشد. این نوع جک در ظرفیت های بین ۲ تا ۳ تُن در بازار موجود است .

جک سوسماری پایه بلند

پر استفاده ترین و پر کاربردترین جک در تعمیرگاه ها و اتو سرویس های تعویض روغنی و لاستیک فروشی ها به شمار می‌رود و به واسطه داشتن طول بلند قابلیت بلند کردن دو چرخ را با تنظیم نقطه تعادل دارد، این نوع جک ها درظرفیت های ۳ تا ۵ تن تولید و به بازار عرضه می‌شوند.

جک سوسماری بادی

از این جک ها برای بالا بردن خودروهای سنگین همچون کامیون ها و اتوبوس ها استفاده می‌کنند. مکانیزم عملکرد این ابزارها همانند جک سوسماری بوده تنها با این تفاوت که در سیلندر این جک ها فشار باد، روغن را انتقال داده و خودرو را بالا می برد و برای پایین آوردن جک شیر تخلیه باز شده و با فشار باد برمی‌گردد. این نوع جک ها در ظرفیت های ۲۲ ، ۳۵ و ۵۰ تن و در حالت های ۲ مرحله‌ای تلسکوپی مانند ۵۰/۲۵ تن و یا ۳ مرحله‌ای مانند ۱۵/۲۵/۵۰ تن در بازار موجود می باشند و دارای قدرتی فوق العاده هستند.

یک جک سوسماری باید دسته‌ای با چرخش ۳۶۰ درجه داشته باشد به علاوه برای افزایش استحکام و دوام محصول، این ابزار عموماً با بدنه ای کاملا فلزی تولید می‌شود همچنین بهتر است از رنگ کوره ای برای رنگ آمیزی بدنه استفاده شود تا از زنگ زدگی و خوردگی بدنه جک جلوگیری شود.

اشتراک گذاری
برچسب‌ها:

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *